Rady pre rodičov

Mamička, otecko, ponúkame Vám niekoľko rád:

 

·         Postupne ho pripravujte na to, že pôjde do materskej školy.

·         Snažte sa, aby dieťatko zvládlo základné úkony sebaobsluhy.

·         Pojem škôlka je pre dieťa abstraktný, najlepšie urobíte, ak ho zoberiete na návštevu do škôlky, svoju návštevu zopakujte – dieťa sa postupne zoznámi s prostredím, s učiteľkami, s prevádzkovými zamestnancami a prostredie nebude pre neho celkom neznáme (deti sa prirodzene boja neznámeho).

·         Pred dieťaťom neprejavujte svoje obavy z toho, že ho dávate do materskej školy, snažte sa s tým vyrovnať aj vnútorne, pretože dieťa dokáže vycítiť Vašu prípadnú obavu a neistotu aj vtedy, ak ju nedávate otvorene najavo.

·         Vopred si zistite všetko, čo Vás o materskej škole zaujíma, pýtajte sa aj na veci, ktoré sa Vám zdajú nepodstatné.

·         Môžete využiť možnosť adaptačného pobytu dieťaťa v materskej škole.

·         Nechajte dieťaťu čas na adaptáciu ( až tri mesiace), dieťa má na to právo!

·         O materskej škole hovorte pred dieťaťom pozitívne.


Prvé dni a týždne určite nebudú ľahké pre Vás, ani pre Vaše dieťatko. Je to normálny pocit z toho, že jedna etapa sa v jeho a aj vo Vašom živote končí. Začína sa nová etapa – Vy sa vrátite do zamestnania a dieťatko bude prvý raz niekoľko hodín bez Vás. Všetko, čo je prvý raz, je niekedy zložité. Prvý raz bez mamy, bez otca, prvý raz papkať v jedálni, prvý raz spinkať v inej postieľke, prvý raz sa hrať s toľkými deťmi... 


Nebojte sa, urobíme všetko preto, aby to „prvý raz“ nebolo pre Vás a Vaše dieťatko až také ťažké.

 

 

                                               Kolektív zamestnancov MŠ